ZAD. 1 Masło kosztuje x zł, a chleb wieloziarnisty jest o 1,30 zł tańszy. Ile trzeba zapłacić za 3 kostki masła i 5 chlebów wieloziarnistych? Zapisz w postaci najprostszego wyrażenia algebraicznego.
ZAD. 2 Pracownicy firmy budowlanej układają kostkę brukową na prostokątnym placu o powierzchni 80m². Oblicz obwód tego placu, jeśli jego wymiary wynoszą (x - 1)m x (x + 1)m.

PILNE​


ZAD 1 Masło Kosztuje X Zł A Chleb Wieloziarnisty Jest O 130 Zł Tańszy Ile Trzeba Zapłacić Za 3 Kostki Masła I 5 Chlebów Wieloziarnistych Zapisz W Postaci Najpro class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad 1

x zł kosztuje masło

x - 1,30 zł kosztuje chleb wieloziarnisty

3 * x zł + 5(x -1,30zł) = 3x zł + 5x zł - 6,50zł = 8x zł - 6,50 zł

zad 2

(x - 1) m * (x + 1) m = 80 m² ; x > 0

x² - 1 m² = 80 m²

x² = 1 m² + 80 m² = 81 m²

x = √81 m = 9 m

x + 1 m = 9 m + 1 m = 10 m długość prostokąta

x - 1 m = 9 m - 1 m = 8 m szerokość prostokąta

o - obwód prostokąta = 2 * 10 m + 2 * 8 m = 20 m + 16 m = 36 m