Cena 1 kg cukru jest o 50% wyższa od ceny 1 kg mąki. Za 4 kg cukru i 5 kg mąki zapłacono 27,50 zł. Ile kosztuje 1 kg cukru, a ile 1 kg mąki

pliss na teraz daje naj​


Odpowiedź :

x - cena mąki

1,5x - cena cukru

4*1,5x + 5*x = 27,50

6x + 5x = 27,50

11x = 27,50          /:11

x = 2,50

1,5x = 1,5*2,50 = 3,75

Sprawdzenie:

4*3,75 + 5*2,50 = 27,50

15 + 12,50 = 27,50

27,50  = 27,50

Odpowiedź. Kilogram mąki kosztuje 2,50zł , a kilogram curku 3,75 zł.