Daje naj jak ktoś mi to wytłumaczy

1.kg sera kosztuje 17,0 zł to ile bedzie kosztował 1,80 kg ?
2. kg masła kosztuje 16,40 to ile bedzie ksztpwać 0,23 kg ?
jak takie cos obliczać ?


Odpowiedź :

Najłatwiej rozwiązanie zobaczyć można chyba po zapisaniu i policzeniu na krzyż:

1.

1kg - 17zł

1,8kg - x

1 * x = 17 * 1,8

x = 30,60zł

2.

1kg - 16,40zł

0,23kg - x

1 * x = 16,4 * 0,23

x = 3,773 ≈ 3,77zł