Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Adam zapłacił 23 zł. Zeszyt jest o złotówkę droższy od długopisu. Ile kosztował zeszyt?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

3x+3zł+x=23zł

4x+3zł=23zł

23zł-3zł=20zł

4x=20zł

20zł/4=5zł (cena długopisu)

20zł-5zł=15zł

15zł+3zł=18zł (cena zeszytów)

Szczegółowe wyjaśnienie:

Odpowiedź:

3x + 3 + x=23[zł]

4x + 3 = 23[zł]

23 - 3 = 20[zł]

4x=20zł

20/4=5[zł] długopis

20 - 5 = 15 [zł]

15 + 3 =18 [zł] zeszyt