Odpowiedź :
T = 30°C = 303,15 K
p = 96,6 kPa = 96,6 * 10³ Pa
R = 8,31 J/mol * K
V H₂S = 8,05 dm³ = 8,05 * 10⁻³ m³
V H₂ = 3,17 dm³ = 3,17 * 10⁻³ m³
pV = nRT
n = pV / RT
n H₂S = 96,6 * 10³ Pa * 8,05 * 10⁻³ m³ / 303,15 K *8,31 J/mol * K = 0,3086 mol
n H₂ = 96,6 * 10³ Pa * 3,17 * 10⁻³ m³ / 303,15 K *8,31 J/mol * K =0,1215 mol
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
reakcje które przebiegły:
1) Fe + S ---> FeS
2) FeS + 2HCl ---> FeCl₂ + H₂S↑
3) Fe + 2HCl --> FeCl₂ + H₂↑
4) S + HCl ---> brak reakcji
------------------------------------------------------------------------
Obliczenia dla żelaza
n Fe = n FeS = n H₂S = 0,3086 mol /zależność w reakcjach 1 i 2/
n Fe = n H₂ = 0,1215 mol /zależność w reakcji 3 /
∑ n Fe = 0,3086 mol + 0,1215 mol = 0,4301 mol
m Fe = 0,4301 mol * 55,8 g/mol = 24 g
--------------------------------------------------------------------------
Obliczenia dla siarki
n S = n Fe = 0,3086 mol /zależność w reakcji 1 /
m S = 0,3086 mol * 32 g/mol = 9,8752 g
masa osadu czyli masa siarki która nie przereagowała / reakcja 4 /
m S = 3,08 g
∑ m S = 9,8752 g + 3,08 g = 13 g
--------------------------------------------------------------------------------
masa całkowita mieszaniny
m cał = 24 g + 13 g = 37 g
% Fe = 24 g * 100 % / 37 g = 64,9%